تبلیغات
شراب طهور
 
                                                        


  • کل بازدیدها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تحلیل آمار سایت و وبلاگ

بازخوانی مساله سن رییس جمهور از منظر اهداف تمدنی انقلاب اسلامی

رجانیوز، شورای نگهبان :علی ربیع زاده، دانشجوی کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق دانشگاه امام صادق(ع)


ریاست جمهوری، منصبی است كه جایگاه مهمی در نظام های مدرن غربی دارد و یقیناً شخصی كه به عنوان رئیس جمهور برگزیده می شود، نماینده دستگاه به هم پیوسته اندیشه پایه گذاران و مردم تابع آن حكومت است و باید متناسب با مبانی فكری، اعتقادی و فرهنگی آن كشور دارای اوصاف و صلاحیت های خاصی باشد.
در نظام جمهوری اسلامی ایران كه بر اساس كلمه توحید، استمرار ولایت الهی و پایان ربانی تاریخ [1]بنا شده است، نرم افزار و تئوری سازنده این نظام همان نظریه ولایت فقیه حضرت امام(ره) (همان حكومت مكتبی از نگاه مرحوم شهید بهشتی) و سخت افزار اجرایی و عملی آن الگوهای حكومت مركب از مردم سالاری و اشكال ریاستی است.
به همین دلیل اهداف اصلی و فرآیندهای اجرایی این نظام ماهیتاً با الگوهای غرب تفاوت دارند هرچند ممكن است هنوز فاصله بسیاری با دستگاه دینی ایده آل تشیع داشته باشد اما آغازگر حركتی بی نظیر است.
برای همین رئیس جمهور در نظام جمهوری اسلامی باید متصف به ملكات و اوصافی باشد كه علاوه بر تمشیت امور مادی و عقلانی كشور مطابق الگوهای تعریف شده عملی (مانند سند چشم انداز و برنامه های پنج ساله)، بتواند در ایجاد بسترهای مناسب دستیابی به تمدن اسلامی كه یكی از اهداف بلند مدت حكومت اسلامی است مؤثر واقع شود....

پرچم داران این نظام به تناسب احوال و اقتضائات زمانی كشور اقدام به معرفی و تبیین این اوصاف نمودند.
حضرت امام(ره) تعهد و اعتقاد به قوانین اسلام، وفاداری به ولایت فقیه و قانون اساسی، خدمت به مسلمین و ایجاد وحدت را از جمله این ویژگی ها می دانستند.[2]
مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه ای(حفظه الله) هم در تشریح شخصیت اصلح برای این منصب به لزوم ایمان به خدا، انقلاب اسلامی و مردم، داشتن روحیه مقاومت در برابر دشمن، داشتن تدبیر، حكمت و برخورداری از تهذیب اخلاقی و روحی[3]، مدیریت اجرایی و رفع موانع برنامه پنج ساله توسعه[4] اشاره فرمودند.
در قانون اساسی جمهوری اسلامی به اوصافی از قبیل مدیر و مدبر بودن، داشتن‏ حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوی‏، ایمان‏ و اعتقاد به‏ مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ و مذهب‏ رسمی‏ كشور و به بخشی از وطایف او در قالب سوگند نامه ریاست جمهوری اشاره شده است[5]و[6]
همچنین در پیش نویش طرح اصلاحیِ موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری [7] كه سال گذشته در مجلس بررسی شد علاوه بر اوصاف مذكور در قانون اساسی، در مواد 33 و 35 سن نامزدهای ریاست جمهوری را میان 45 تا 75 سال تعیین شد.[8]
باتوجه به جایگاه مهم انقلاب اسلامی در سیرِ تاریخ اندیشه انسانِ بریده از دین پس از قرون وسطی و تحولات عملی و معرفتی خاصی كه در جهان امروزی ایجاد نموده است (كه نهایتاً منجر به تغییر فلسفه تاریخ از زاویه دید انسان غربی و نظریات آنان در باره تمدن، دین، فرهنگ، سیاست و تمام تئوری های مدیریتی شد)، نیازمند به ارائه تعریفی جدید از شخصیت رییس جمهور و اوصاف او در همه ابعاد هستیم.
معیار اساسی این خوانش جدید در حقیقت همان اندیشه های حضرت امام(ره) و رهبر كنونی انقلاب، حضرت امام خامنه ای(حفظه الله) است كه بخشی از این معیارها در قوانین كشور به ظهور رسیده اند كه پیش تر به آن ها اشاره شد.
بررسی این مسأله از زاویه دید ایشان سرآغاز طرح تمدنی انقلاب اسلامی و نظام سازی اسلامی در همه عرصه های زندگی و ازجمله آن سازوكار و مناسبات سیاسی است. به جهت دست یابی به این اهداف، رییس جمهور باید دارای شخصیتی متقن ، متخصص و رشد یافته در تمام ابعاد انسانی باشد تا بتواند همراه با فهم اندیشه تاریخی حضرت امام(ره) در دنیای كنونی اقدام به تولید ساختارِ نظام مند امور اجرایی و بسط عملی متناسب با آن اندیشه ها نماید.
این فرآیند می تواند دارای مراحل تولید فكر و ایده مدیریت كلان و تمدنی انقلاب اسلامی(به عنوان نرم افزار)، راهبردسازی اندیشه تولید شده در مرحله قبل در قالب فرمول ها و نهادهای اجرا كننده و در نهایت راهكارهای كاملاً اجرایی و عملی (به عنوان سخت افزار) باشد.
با توجه به مطالب فوق داشتن شخصیت مهذَّب و مدبر دینی، دانش لازم و گسترده، مدیریت مادی-معنوی خرد وكلان، قدرت كافی و سعه جسمانی و روحانی، خلاقیت اجرایی، سن مناسب و در نهایت شور و نشاط اثرگذار را می توان به فهرست قبلی اضافه نمود.
در ارتباط شناسی شخصیت رییس جمهور، بر معیار سلامت جسمانی و سن بسیار تاكید می شود. عملی ساختن تمام اهداف ذكر شده همراه با بروز صفات اساسی رییس جمهور نیازمند تاسیس روابط گسترده وعمیق اجتماعی میان مردم فارغ از هرگونه جنس، سن، طبقه و فرهنگ است تا با گسترش یافتن گفتمان انقلاب اسلامی در بدنه مردم (با توجه به جایگاه كلیدی مردم در حكومت اسلامی) حركت در مسیر آن ها ممكن گردد.
از سوی دیگر بدنه اصلی قوه مجریه یعنی هیأت دولت باید در شخصیت گسترده و بانشاط شخص رییس جمهور جذب شوند تا ساز و كار خدمت رسانی با مشكل روبرو نشود. درغیر اینصورت اگر رییس جمهور بدلیل داشتن سن بالا ، فقدان نیروی جسمانی و نبود نشاط لازم برای اثر گذاری دچار خلأ ارتباطی شود، تصمیمات مهم كشور بدست افراد ذی نفوذ و گاهاً فاقد صلاحیتی قرار می گیرد كه بتوانند با مردم همزبان و همفكر شوند و واسطه های متعددی میان مردم و رییس جمهور نظام جمهوی اسلامی كه پس از مقام رهبری شخص دوم كشور است ایجاد می شوند.
زیرا به همان میزان كه از حمایت و همدلی مردم در امر اداره كشور كاسته شود ، به همان میزان از دست یابی به اهداف خرد و كلان انقلاب اسلامی ناتوان خواهیم شد.
داشتن خلاقیت فكری و اجرایی در نظام اداره كشور و تأسیس نهادهای مختلف امری بسیار ضروری است.این امر با سن رییس جمهور ارتباطی تنگاتنگ دارد و ملاك قرارندادن این خصوصیت ممكن است در نهایت منجر به مشكلاتی گردد كه به آن ها به صورت اجمالی اشاره شد.

پی نوشت‌ها
-----------------------------
1- ر.ك اصل 1 قانون اساسی.

2-  صحیفه امام، ج‏11، ص: 485.

3-  بیانات در دیدار با كارگزاران نظام 7 /2 /92.

4- بیانات اولین روز سال جدید در حرم مطهر رضوی 1 /1 /84.

5-  اصل‏ 115 قانون اساسی: رئیس‏ جمهور باید از میان‏ رجال‏ مذهبی‏ و سیاسی‏ كه‏ واجد شرایط زیر باشند انتخاب‏ گردد: ایرانی‏ الاصل‏، تابع ایران‏، مدیر و مدبر، دارای‏ حسن‏ سابقه‏ و امانت‏ و تقوی‏، مومن‏ و معتقد به‏ مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ و مذهب‏ رسمی‏ كشور.

6- اصل‏ 121 قانون اساسی: رئیس‏ جمهور در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در جلسه‏ ای‏ كه‏ با حضور رئیس‏ قوه‏ قضائیه‏ و اعضاءی‏ شورای‏ نگهبان‏ تشكیل‏ می‏ شود به‏ ترتیب‏ زیر سوگند یاد می‏ كند و سوگندنامه‏ را امضاء می‏ نماید: بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏ ‎‎‎‎‎‎"من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ كریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ كنم‏ كه‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ كشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیتهایی‏ كه‏ بر عهده‏ گرفته‏ ام‏ به‏ كار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ كشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودكامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ كه‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ كنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ كشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را كه‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداكار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.

7- مصوب 5 /4 /64.

8-  اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ 9 /8 /91 به تصویب رسید .لازم به ذكر است این مواد(33و35 پیش نویس) به دلیل مخالف شورای محترم نگهبان به مرحله تصویب نرسید.

نظرات :
سربرگ : فلسفه حقوق، علوم سیاسی، حقوق و علوم اجتماعی، ولایت فقیه و حکومت اسلامی، 
برچسب ها :
مطالب مرتبط : لینک مطلب در رجانیوز، لینک مطلب در سایت شورای نگهبان، لینک مطلب در فارس نیوز،
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 12:34 ب.ظ
This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Brief but very accurate info… Thanks for sharing this one.

A must read article!
سه شنبه 7 شهریور 1396 08:47 ب.ظ
Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
جمعه 30 تیر 1396 09:01 ق.ظ
Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other sites?
I have a blog based upon on the same subjects you discuss
and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work.
If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.
دوشنبه 12 تیر 1396 07:52 ق.ظ
Thanks for finally talking about >شراب طهور <Loved it!
دوشنبه 12 تیر 1396 07:48 ق.ظ
Thanks for finally talking about >شراب طهور <Loved it!
دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 08:29 ب.ظ
Appreciate this post. Will try it out.
شنبه 4 خرداد 1392 02:20 ب.ظ
سلام وعرض خداقوت
ضمن تشکر از متن جامع شما
آنچه از نوشته فوق بر می آید ضرورت غیر قابل انکار شاخصه هایی است که قانون جمهوری اسلامی به شکل تمام آن سعی در ظهور نداشته است. اما سوال اینجاست که شورای نگهبان با کدام شاخصه های مندرج در قانون میان دو فرد با وِیژگی های متفاوت ولی سن یکسان دیوار رد یا تایید صلاحیت میکشد؟ درصورتیکه دلیل اقامه شده ایشان تنها معیار سنی است؟
باتشکر
ع. ربیع زادهاین شاخصه ها فقط در قانون یافت نمی شود بلکه تشخیص کارشناسانه اعضای خبرگان نیز دارای ارزش و اعتبار قانونی است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر