• کل بازدیدها :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
تحلیل آمار سایت و وبلاگ

 

در طول چند دهه اخیر تحولات فرهنگی و اجتماعی بزرگی در رابطه با نقش زنان و به خصوص وظیفه مادری آن‌ها به وجود آمده است. تحولاتی از جمله تحصیل و اشتغال فراگیر زنان، افزایش سن ازدواج و سخت شدن فرایند آن، افزایش میزان طلاق و … که مجموع این عوامل موجب شده است که زن ایرانی و مسلمان که در گذشته‌ای نه چندان دور مادر شدن را به عنوان یکی از وظایف اصلی خود و باعث رشد و کمال و نشان از سلامت و عزت خود می‌دانست؛ مادر شدن را به عنوان یکی از سخت‌ترین و دشوارترین کارها می‌داند که نه تنها اولویتی در برنامه‌های زندگی ندارد بلکه تجربه آن برای یک‌بار نیز نیازمند مقدمات و شرایط بسیاری است که به آسانی میسر نمی‌شود.[۱] به طور کلی در جامعه امروز ایرانی فرآیند مادر شدن با مقدمات ویژه‌ای همراه شده است به نوعی که کمتر بانوی جوانی در کشور می‌توان یافت که با افتخار اعلام کند که قصد به دنیا آوردن کودک سوم و یا چهارم خود را دارد و با انبوه مخالفت‌ها و موضع‌گیری‌های به ظاهر دلسوزانه و یا تمسخرآمیز مواجه نشود.

فضای فرهنگی و اجتماعی موجود در کشورمان حول موضوع بارداری و فرزندآوری در کنار توجه به وضعیت کشورهای دیگر علی الخصوص وضعیت ایالات متحده آمریکا در این موضوع قابل توجه است. روزنامه گاردین در گزارشی به پدیده باردار شدن دختران نوجوان مجرد در آمریکا می‌پردازد. در این گزارش آمده است: «نوزده ژانویه ۲۰۱۱ویدیویی بر روی شبکه خبری سی ان ان آمریکا قرار گرفت که در آن از باردار شدن ۹۰دانش آموز دختر کمتر از ۱۸سال یک دبیرستان در ممفیس آمریکا خبر می داد. دبیرستان Frayserدر ممفیس ایالات متحده آمریکا که کمتر از ۸۰۰دانش آموز دارد، در هفته گذشته با واقعیتی مواجه شد که نشان می داد بیش از ۱۱درصد دانش آموزان آن دبیرستان در انتظار فرزند خویش هستند!»....

روزنامه گاردین در این باره می‌نویسد: بحران بارداری دختران نوجوان در آمریکا در حالی شدت می‌یابد که مادر شدن دختران نوجوان به نمادی از یک انتخاب اخلاقی و نشانه‌ای از افتخار تبدیل شده است.بارداری دختران دبیرستانی که زمانی یک رسوایی تلقی می‌شد هم‌اکنون به نشانه‌ای از افتخار تبدیل شده و دختران نوجوان که به این کار افتخار می‌کنند در سر تا سر آمریکا از ماساچوست تا بنادر کوچک ساحلی آمریکا یک جواب را دارند: «چون می‌خواستم مادر شوم.»

به نظر می‌رسد در آمریکا مادر شدن در سنین پایین باعث افتخار شده و به نمادی تبدیل شده که در برابر سقط جنین قرار می‌گیرد، نمادی از یک انتخاب اخلاقی که نشانگر ارزش‌های خانواده است نه فروپاشی خانواده. مادر شدن در نوجوانی به جای اینکه باعث رسوایی و خجالت از یک اشتباه شود به یک تصمیم اجتماعی نشان دهنده مسئولیت پذیری تبدیل شده است.

به طور کلی و بر اساس آمار دولتی سازمان‌های مختلف در آمریکا مانند مرکز فدرال کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، کمپین ملی جلوگیری از بارداری نوجوانان، گزارشات روانی ملی و … بیش از یک سوم دختران آمریکایی قبل از سن ۲۰ سالگی باردار می‌شوند و در سال ۲۰۰۶، دختران بین ۱۵ تا ۱۹ سال ۴۳۵ هزار و ۴۲۷ کودک را به دنیا آورده‌اند.در بیش از ۸۰ درصد موارد حاملگی ناخواسته بوده است و حدود ۹ میلیارد دلار از بودجه آمریکا هزینه بارداری دختران نوجوان در سال ۲۰۰۴ بوده است.

توجه به این گزاره‌ها در کنار توجه به وضعیت داخلی ما در ایران، این نکته را یادآور می‌کند که وضعیت به وجود آمده در آمریکا شاید به نوعی به خاطر از بین رفتن قبح فحشا و فساد جنسی در این کشور باشد اما حاوی چند نکته درس‌آموز نیز می‌باشد از جمله آن‌که:

-  با توجه به شرایط و فضای مذهبی کشور آمریکا و قبیح بودن موضوع سقط جنین در بین درصد زیادی از مردم آمریکا، سیاست‌گذاران فرهنگی توانسته‌اند با ترویج روحیه و حس مادری حتی در بین کودکان دبیرستانی با این موضوع مبارزه کنند.

-  فرزندآوری و بارداری سال‌هاست که توسط هنرپیشه‌ها و خواننده‌های غربی تبلیغ می‌شود و هر از چند گاهی خبر به دنیا آمدن فرزند یکی از آن‌ها منتشر می‌شود. این موضوع به خوبی توانسته افکار و علایق عمومی این کشور را هدایت کند و نرخ رشد جمعیت را حتی با وجود فرزندان نا مشروع در سطح جانشینی حفظ کند.

-  نگاهی به وضعیت به وجود آمده در ایالات متحده این نکته را به خوبی نشان می‌دهد که می‌توان حصار و خطوط قرمز پوشالی به وجود آمده در حول موضوع فرزندآوری را از بین برد. وقتی در آمریکا به عنوان مهد تمدن غرب و پرچمدار زندگی در اوج لذت و رفاه مادر شدن و فرزندآوری به آسانی و بدون ترس از وضعیت رفاهی آینده رخ می‌دهد چرا در کشور اسلامی ما، خانواده‌های مستحکم و اصیل ایرانی برای فرزنددار شدن گرفتار وسوسه‌های دست و پاگیر شیطانی هستند و روز به روز فرزنددار شدن و فرزندآوری بیشتر خود را به تعویق می‌اندازند.

[۱]«در نسل جدید متولدین بعد از سال ۱۳۵۰، ۲۳.۵درصد خانواده ها بدون فرزند هستند. همچنین ۳۱.۳درصد دارای یک فرزند هستند.» علی اکبر محزون مدیر کل دفتر اطلاعات، آمار و مهاجرت سازمان ثبت احوال در گفتگو با خبرگزاری مهر (چهارشنبه ۲۶آذر ۱۳۹۳)

نظرات :
سربرگ : سبک رندگی، تربیت و اخلاق، الگوهای زندگی، بنیان مقدس خانواده، 
برچسب ها :
مطالب مرتبط : منبع،
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic